Kruté sucho vystriedal dážď, nemusí to však stačiť

Zrejme každý záhradkár tento rok pocítil vlnu horúčav a sucha vo vlastnej záhrade. Kým v minulosti sme nemuseli premýšľať, čím záhradu poliať, tento rok nám chýbala už aj pitná voda.

Vyschnuté rastliny rajčín
Foto: Shutterstock

Kruté sucho postihujúce veľké územia Európy sa zhoršuje, a aj keď dážď niektorým oblastiam pomáha, sprevádzajúce búrky spôsobujú ďalšie škody. V správe zverejnenej v pondelok to uviedli výskumníci Európskej únie, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

Najnovšia mesačná analýza Observatória Európskej únie pre sledovanie sucha (GDO) upozornila na hrozbu vysychania pôdy, spôsobovaného nadväzujúcimi vlnami horúčav už od mája a pretrvávajúcim nedostatkom dažďových zrážok. Analýza obsahuje varovanie, ktoré sa nachádzalo už v predchádzajúcej správe, že suchom je ohrozená takmer polovica územia EÚ. Poznamenáva tiež, že vysychajúce rieky a zmenšujúce sa zdroje vody nepriaznivo ovplyvňujú výrobu energie v elektrárňach a znižujú množstvo úrody.

„Kruté sucho postihujúce mnoho oblastí Európy už od začiatku tohto roka sa rozširovalo a zhoršovalo aj na začiatku augusta,“ napísali vedci v správe, ktorú zverejnilo Spoločné výskumné centrum Európskej komisie. Vedci vypočítali, že celkovo 17 percent Európy sa teraz nachádza vo svojom stupni najvyššej pohotovosti, čo je viac než 11 percent v júli. „Súčasné dažďové zrážky (v polovici augusta) možno zmiernili sucho v niektorých oblastiach Európy, v niektorých častiach však sprevádzajúce búrky spôsobili škody a straty a zrejme aj oslabili blahodarné účinky zrážok,“ píše sa v analýze.

Suchá pôda
Foto: Shutterstock

Zaprší, ale nemusí to stačiť

Správa GDO uvádza, že v častiach Európy zrejme teraz medzi augustom a októbrom spadnú obvyklé množstvá dažďových zrážok, ale „možno ich nebude dostatok na to, aby sa tieto územia úplne spamätali z deficitu nahromadeného za vyše pol roka“. Správa tiež informuje, že poveternostné podmienky súvisiace s vlnami spaľujúcich horúčav v Európe boli v máji, júni a júli najextrémnejšie od roku 1950.

Nenechajte úrodu vyschnúť

Nechať vyschnúť nedozretú úrodu, najmä zeleninu, ktorú už od jari pestujeme, je pomerne hrozivá predstava. Preto je najvyšší čas zamyslieť sa a pripraviť si alternatívne riešenia. Prečítajte si naše tipy v článku Efektívne proti suchu: Zadržte vodu na pozemku a mulčujte a pripravte sa na budúcu sezónu už teraz.

Text: TASR, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock