Ako pestovať kornútovky? Sú pomerne náročné na zálievku, základom úspechu je však kvalitná hľuza

Poradíte mi, prosím, ako pestovať kornútovky? Dajú sa pestovať aj v záhone, alebo len ako izbová kvetina?

Kálie

Kornútovky (kálie, kaly) v našich podmienkach pestujeme ako izbové rastliny alebo v skleníku a v lete v záhrade. Pochádzajú z Južnej Afriky. Nie sú u nás náchylné na choroby a ani škodce. Sú pomerne náročné na zálievku, v období rastu sú korene citlivé na preschnutie. Ako dlho a často bude kornútovka kvitnúť, záleží od podmienok a konkrétneho druhu. Existuje množstvo odrôd v rôznych farebných variáciách. Najznámejšia je biela.

Na úspešné pestovanie je potrebný kvalitný sadbový materiál – hľuza. Pri nákupe vyberáme hľuzy s najväčším obvodom, pretože ten by mal byť zárukou, že vykvitne. Menšie hľuzy musia najskôr dorásť. Hľuzy na jar necháme naklíčiť na teplom mieste a vysadíme niekoľko kusov spolu buď do črepníka, alebo von na záhon. Vyberieme svetlé stanovište bez silného priameho slnka. Po vypučaní listov nastáva rýchly rast, v tomto období je rastlina náročná na vlahu i živiny, preto ju pravidelne prihnojujeme kombinovaným hnojivom na podporu rastu i kvitnutia.

Na jeseň ich zo záhonu vyberieme

V októbri pred mrazmi hľuzy zo záhonu vyberieme aj s listami, ktoré zrežeme. Po obschnutí ich uskladníme v suchej, tmavšej a chladnej miestnosti bez mrazu. V izbových podmienkach môžu začať listy po odkvitnutí žltnúť a chradnúť. To je signál, že rastlina potrebuje odpočinok. Hľuzy vyberieme a uskladníme. V jarnom období ich znovu necháme naklíčiť a zasadíme do črepníka. Druhou možnosťou je na jeseň uskladniť celý črepník a až na jar z neho hľuzy vybrať a presadiť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Jarmila Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada