Poznáte májové rituály našich predkov? Niektoré vás možno prekvapia

Máj je obdobím plným života: zeleň zvíťazila nad zimou, vzduch je plný vôní a bzukotu včiel.

Máj v slovenskej dedine, Vlkolínec

Je to čas plodnosti a rozmnožovania. V symbolickej rovine tento prírodný cyklus predstavovalo spojenie slnečného boha Belena (Baldura) s bohyňou prírody Frey. Bohyňa okrášlená kvetmi, motýľmi, zurčiacimi potokmi, volá všetkých na oslavu života, na svadobnú hostinu.

Stavanie májov

Dodnes sa v máji u nás stavajú tzv. májky. Mládenci vybrali vysoký štíhly strom, olúpali mu kôru, na vrchol pripevnili kruh ozdobený stuhami, kvetmi a inými obetnými darmi. Stavali ho pred obydlie dievčat, ktoré boli pripravené stať sa ženami, vydať sa a mať deti. Rovný vysoký strom, ktorý symbolicky pretína kruh je znakom spojenia muža a ženy, tak, ako sa spája bohyňa so svojím bohom Slnka.

Oslava prírody

Kedysi ľudia oslavovali tento sviatok priamo v prírode, hodovali, milovali sa, spievali a tancovali. Ženy robili z májových kvetov a tráv slamníky na spanie, alebo na lôžka rodičky a šestonedieľky.

Veniec z lúčnych kvetov na hlave

Varili omamné nápoje z psychoaktívnych bylín, aby sa mohli spojiť so silami prírody, s bohom a bohyňou, aby prenikli do iných úrovní bytia. Napríklad marinka vonná varená vo víne, borievkové pivo, medovina s archangelikou, alebo koreňom deväťsilu.

Vyháňali dobytok na prvú pastvu. V dávnych časoch to bolo rituálne, medzi dvoma veľkými očistnými ohňami, aby aj dobytok zbavili starej špiny, škodlivých síl a démonov. Čistili si aj svoje príbytky, aby niečo neostalo nepovšimnuté po zime, aby nečisté energie nebránili v rozvoji nového života.

Pripravte si májový nápoj lásky

Nazbierajte sedmokrásky, mladé listy maliny, kvety jablone a bazy. Hrsť rastlín zalejte litrom prevarenej vychladenej vody, nechajte macerovať od večera do rána. Potom prelejte, pridajte čerstvé listy mäty a citrón.

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: isifa/Shutterstock