Bylinkové víno pozdvihne náladu a lieči množstvo ochorení. Ako si ho pripraviť?

V jesennom období, keď je svetla menej, prší a je chladno, je oveľa ťažšie udržať si optimizmus a dobrú náladu. Čo robiť, ak nás prepadne melanchólia a smútok? Ktoré rastliny dokážu zahnať jesennú depresiu?

Bylinkové víno pozdvihne náladu a lieči množstvo ochorení. Ako si ho pripraviť?

Určite čakáte recept na čaj alebo odvar, ktorý vám pozdvihne náladu. Ja vám dnes ponúknem niečo silnejšie – bylinkové víno. Jeho príprava je jednoduchá.

Ktoré bylinky použiť?

Do vína si môžeme naložiť čerstvé alebo sušené rastliny a necháme ich macerovať 3-4 dni.

Ak chceme podporiť trávenie, využijeme pamajorán obyčajný (Origanum vulgare), bazalku pravú (Ocimum basilicum), majoránku záhradnú (Origanum majorana). Ak má víno pôsobiť na dýchacie orgány, pomôže napríklad yzop lekársky (Hyssopus officinalis), divozel veľkokvetý (Verbascum densiflorum), prvosienka jarná (Primula veris). Ak chceme pôsobiť na cievy a srdce je tu komonica lekárska (Melilotus officinalis), kvety pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum), ruta vonná (Ruta graveolens).

Čerstvé alebo sušené rastliny zalejeme vínom (pomer 2 diely rastlín, 8 dielov vína), necháme macerovať, precedíme. Pijeme ráno a večer jeden kalíšok.

Bylinky, staré knihy, zátišie

Prevarené bylinkové vína

Môžeme si tiež urobiť prevarené víno s bylinkami. Takéto bylinkové vína sa používali odpradávna, boli súčasťou takmer každej liečiteľskej tradície na planéte. Zachovali sa nám staroveké recepty Hildegardy z Bingenu, abatiše, spisovateľky, jasnovidnej prorokyne. Odporúčala ich na množstvo ochorení. Podľa použitých bylín prehrievali organizmus, dodávali energiu a rozpúšťali nečistoty, odvádzali zlé šťavy, rozjasňovali myšlienky.

Jej petržlenové víno s medom môžeme aj dnes podávať pri ochoreniach srdca, celkovej slabosti, problémoch obehovej sústavy a ciev.

Bylinky

Liečivé petržlenové víno

Budeme potrebovať:

  • 8 – 10 silnejších stoniek petržlenu (myslí sa stonka aj s listami),
  • 1 l bieleho biovína (ale môže sa použiť aj červené víno),
  • 1-2 polievkové lyžice vínneho octu,
  • 100 – 150 g včelieho medu.

Petržlenovú vňať nahrubo posekáme, pridáme vínny ocot a zalejeme vínom. Ak je víno sladké, môžeme pridať aj viac lyžíc vínneho octu, ak je kyslejšie, stačí 1-2 lyžice. Zakryjeme hrniec a necháme víno povariť asi 10 minút. Potom odkryjeme a pridáme med, povaríme ešte 5 minút.

Pre nás je netradičné variť med, v tomto recepte je to však dôležité, zvláštnym spôsobom sa stane prijateľnejším pre organizmus a práve takto sa z neho stáva liečivé srdcové víno. V rodnej krajine Hildegardy robili nadšenci jej diela výskumy v praxi a potvrdili, že len presne takýmto spôsobom prípravy bude víno účinkovať na kardiovaskulárne problémy. Toto víno rozjasňuje srdce, pohladí dušu, pozdvihne náladu. Môže sa piť aj preventívne, prispieva nielen k dobrej nálade, ale aj k dobrej práci srdca.

Prajeme vám krásne jesenné dni.

 

 

Text: Iveta Henzelyová, www.bylinkovaskola.sk 
Foto: iStock.com