Ako ekologicky ochrániť vavrínovec pred nosánikom?

Na vavrínovcoch sa nám posledné týždne objavujú listy vyžraté od okraja, ale aj zo stredu. Žiadneho škodcu sme nevideli, ale sused mal minulý rok podobný problém a vraví, že ide o nosánika. Je to možné? A ak áno, čo s tým máme robiť? Sused postrekoval, my sa tomu chceme vyhnúť. Ďakujeme!

Vavrínovec

Najúčinnejšie proti škodcom je nasadiť užitočné organizmy. Je vysokopravdepodobné, že ide o nosánika, ktorý požerom škodí na listoch vždyzelených druhov práve od konca jari. Nosánik ryhovaný je veľký len okolo 0,8 – 1 cm a je pomerne bežne rozšírený. Dospelý chrobák vyhryzáva listy, no ešte horšie sú jeho larvy, ktoré ohrýzajú koreňový systém.

Ideálny spôsob boja je nasadiť na neho parazitické hlístice Heterorhabditis b., ktoré si v pôde už samé vyhľadajú larvy nosánika ryhovaného. Hlístice aplikujeme vo vodnom roztoku alebo do otvorenej pôdy počas štádia larvy. Hlístice sa dostanú do tela larvy, kde uvoľňujú baktérie, ktoré larvy usmrtia. Navyše sa dokážu reprodukovať vnútri uhynutého hostiteľa, čím sa vytvorí nová generácia hlístic. Tie žijú až šesť týždňov.
Teplota pôdy musí byť pri aplikácii minimálne 5 °C, a keďže larvy nosánika sa vyskytujú počas mesiacov marec – máj a august – november, vtedy je aplikácia najúčinnejšia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada