Zmena časti okrasného trávnika na kvitnúcu lúku: Ako na to?

Máme okrasný trávnik, o ktorý sa manžel už roky stará a pravidelne ho kosí, no ja by som rada na konci záhrady založila kvitnúcu lúku. Poradíte mi, ako postupovať a ako kvitnúcu lúku napojiť na existujúci trávnik? 

Kvitnúca lúka

Postup je celkom jednoduchý. Najskôr si vytýčte plochu a potom stačí, ak si tam prekopete pôdu, zbavíte ju podzemkov inváznych burín, doplníte vyzretý kompost a ten do pôdy následne zapracujete. Nakoniec si plochu vyrovnajte a môžete vysievať zmes lúčnych kvetov, ktorú už dnes bežne dostanete v každom záhradníctve. Počítajte s tým, že v horúcich letných mesiacoch budete párkrát potrebovať lúčku zaliať. Čo sa týka kosenia, je na vás, aký interval zvolíte, odporúčam minimálne dvakrát za rok.

Trocha iná situácia je, ak chcete založiť kvitnúcu lúku na mieste pestovaného okrasného trávnika. Budete musieť optimalizovať alebo preložiť vedenie zavlažovacieho systému, pretože kvitnúca lúka nepotrebuje ani zďaleka toľko vody, koľko pestovaný trávnik, ktorý je večne smädný. Ak zakladáte trávnik a lúčku zároveň, ideálne je, ak na lúčku vyčleníte samostatný zavlažovací okruh, ktorý si budete môcť naprogramovať na oveľa nižší počet zalievacích cyklov ako pri klasickom trávniku.

Kvety na lúke

Čo sa týka prechodu medzi oboma typmi trávneho porastu, veľmi efektný a praktický je lem z kamenných platní, napríklad andezitu, pieskovca či bridlice, po ktorom pohodlne prejdete kolieskom kosačky, takže pestovaný trávnik ľahko pokosíte. Veľmi pekná je aj takzvaná rímska cesta, čiže lem z kamenných kociek (hranolovitého aj kockového tvaru), najčastejšie čadičových, ale aj bridlicových, žulových či z kremeňa, ktoré sa ukladajú tak, že na vnútornej strane tvoria plynulú líniu a na tej vonkajšej (teda pri kvitnúcej lúčke) sú priznané odskoky, ktoré vznikajú v dôsledku rôzne veľkých kamenných kociek.


 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada